Chromatografija: svarbiausi klausimai ir atsakymai

chromatografija

Nereikia ir sakyti – chromatografija daugeliui žmonių tikrai nėra tas reiškinys, su kuriuo būtų susiduriama dažnai. Taigi, nieko keista, kad ir klausimų kyla daug, o informacijos trūkumas gali lemti netinkamų sprendimų priėmimą. Tad, kad neatsakytų klausimų būtų kuo mažiau, siūlome sužinoti atsakymus į pačius svarbiausius.

Kas yra chromatografija?

Visų pirma, reikia akcentuoti, kad tai yra sudurtinis terminas, kilęs iš dviejų žodžių. Iš graikų kalbos žodis chroma reiškia spalvą, o grapho reiškia rašau. Chromatografija yra medžiagų skirstymo mišinio, analizės bei tyrimo būdas. Jis taip pat yra pagrįstas daugkartine komponentų sorbcija bei desorbcija. 

Kaip vyksta chromatografijos procesas?

Medžiaga, iš judančios fazės, dažniausiai tai būna tirpalas ar tirpiklis, yra sorbuojama ant nejudančio fazės, dar vadinamos sorbentu. Chromatografavimas vyksta kolonėlėje (tai yra sorbento pripildytas vamzdelis), kai kuriais atvejais, procesas gali vykti ir ant popieriaus. Taip pat svarbu akcentuoti, kad šis procesas, vertinant pagal judančiosios fazės agregatinę būseną, yra skirstomas į skystąją arba dujinę. O vertinant pagal veikimo mechanizmą, šis procesas gali būti taip pat įvairiapusis: jonų mainų, esksliuzinis, biospecifinis, nuosėdų, dalijimosi ir t.t. 

Kuo svarbu yra chromatografijos procesas?

Drąsiai galima sakyti, kad šis procesas iš tiesų yra ypač svarbus ir be jo, daugelis žmonių jau tiesiog neįsivaizduotų kokybiško savo gyvenimo. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad dėl šio proceso galima atskirti įviarius cheminius junginius ar gamtinius produktus, pavyzdžiui, baltymus, hormonus, baltymus, peptidus, amino rūgštis, naftą ir t.t. Taigi, atveriamas kelias įvairių paslaugų teikimui bei produktų gamybai.

Ko reikia, kad būtų atlikta chromatografija?

Tam, kad būtų galima kokybiškai atlikti šį procesą, prireiks aukštos kokybės įrenginių bei įrankių. Gera žinia ta, kad šiandien jų galima įsigyti ir internetu. Tai yra puikus pasirinkimas kiekvienam, kuris nori ne tik rinktis iš ypač didelio gaminių pasirinkimo, bet ir taupyti savo laiką, o taip pat – būti tikras, kad pirkinius įsigijimo už geriausią kainą – perkant internetu, ypač patogu jas lyginti.