Medžiai aplink mus

ŠeivamedisPastatyti namą, užauginti sūnų ir pasodinti medį. Bent vieną iš šių darbų yra padaręs kiekvienas vyras. Lengviausias jų – pasodinti medį. Gal todėl aplink mus ir auga tiek daug medžių? Deja, ne visus medžius mes ir pažįstame. Turbūt daugelis atskiria beržą nuo ąžuolo, tačiau ne visi žino, kaip atrodo skroblas, putinas ar šeivamedis. O tokių medžių aplink mus, toli gražu, netrūksta. Galbūt būtų naudinga pažinti daugiau nei du medžius? Juk jų ir mediena įvairiai panaudojama, na dažniausiai, turbūt kurui, bet ir ten ne kiekvienas medis yra vienodai geras. Pasidomėkime, kokie medžiai auga aplink mus ir ką iš jų galima padaryti.

                  Daug medžių, augančių mūsų pašonėje, augina ir uogas, Dažnai valgomas. Bet, nedaug kas žino kaip atrodo putinas, šeivamedis ar net šermukšnis. Tiesa, medžius atpažinti lengviausia šiltuoju metų laiku, kai atpažinti padeda lapai, vaisiai, uogos. Žiemą kiek kebliau – tenka remtis žievės spalva, medžio augimo vieta, forma ar net kvapu. Žmonės, dirbantys su medžiu, sugeba atskirti ne tik kad žiemą augantį kiekvieną medį, bet ir paėmę medienos gabalą, gali pasakyti iš kokios jis medžio. Skiriasi medienos tekstūra, spalva, kietumas, lankstumas. Bet kiekvienam žmogui tiek žinoti, visai nebūtina žinoti. Gerai yra pažinti tuos medžius, kuriuos tiesiogiai naudojame, pavyzdžiui kurui.

                  Pečiui pasikurti dažniausiai naudojame beržo medieną. Nors ji nėra pati kaitriausia, tačiau yra sąlyginai pigi. Jei norime kaitresnių malkų, rinksimės uosį ar ąžuolą. Šių medžių mediena tankesnė ir duoda išskiria daugiau šilumos. Iš kitų medžių, pečiui kūrenti naudojamas alksnis, kartais pušis – kai reikia lengvai ir greitai užkurti pečių. Tačiau tokie medžiai kaip pušis neduos daug šilumos.

                  Naudinga yra žinoti medžius, kurių uogas galima valgyti. Tai yra vyšnia, trešnė, įvairios slyvos, šeivamedis, šermukšnis, putinas (nors ir bjauraus skonio, tačiau uogos labai sveikos), gudobelė, šaltalankiai, erškėtrožės. Paskutiniai jau yra krūmai, tačiau dažnai sutinkami gamtoje ir verta žinoti, jog jų uogos yra taip pat valgomos.

                  Pažindami medžius, augančius aplink mus, galime juos ir tinkamai panaudoti. Ar priskinti sveikų uogų, ar sukūrenti ar panaudoti įvairiais drožybos tikslais, o gal ir pagaminti baldus.

No Comments, Be The First!