Pelėsis yra natūralus produktas. Jis auga visur, bet kokiomis sąlygomis ir ant bet kokios medžiagos. Todėl jis gali atsirasti tiek ant medžiagų, pavyzdžiui, sienų, grindų ir lubų, paviršiaus, tiek jų viduje. Lengviau augti pelėsiui padeda ir esantis vanduo. Jei pelėsis paliekamas ramybėje, jis gali augti daugelį mėnesių niekam apie tai nežinant. Jei atidžiai įsižiūrėsite, galite net pamanyti, kad jūsų namuose auga pelėsis. Tačiau vienintelis įrodymas, kad įvyko kažkas blogo, yra matomas: ant sienų ir paviršių matomos vandens dėmės arba juodos dėmės; pakitusios spalvos arba pageltę paviršiai; trupiniai ar kiti maisto gabaliukai, įsipainioję tarp grindų plytelių arba įmontuoti į sienos kampus. Galbūt iš karto to nepastebėsite, bet laikui bėgant pradėsite jausti kvapą – pelėsių kvapą, kuris atsiranda dėl pernelyg didelio pelėsio augimo.
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/11/mini-rekuperatorius-lunos-ego/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/2/sieninis-mini-rekuperatorius-lunos-e2/36/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/13/ventiliatorius-lunos-silvento-ec/36/
Kas yra pelėsis?
Pelėsis – tai natūralus produktas, kuris auga ant įvairių medžiagų, o kartais ir ant sienų. Tai sunkiai aptinkamas augalas, todėl jo požymių gali visai nebūti. Štai kodėl prieš pradedant valyti svarbu žinoti, su kuo susiduriate. Pelėsis ne visada yra problemos požymis – iš tikrųjų kai kurie pelėsiai reikalingi pasėlių augimui ir mitybai. Kai ant sienų ar lubų matote cukraus ar cukraus sirupo dulkeles, tikėtina, kad yra pelėsis. Todėl visada reikėtų stebėti sienų ir lubų drėgnumą ir tikrinti stogo dangos sandūrų nesandarumą.
Kaip pelėsis gali augti namuose?
Pelėsis namuose auga dviem pagrindiniais etapais: hifų (medienoje, audiniuose ir betone) ir mikotrofų (augmenijoje, žolėje ir medienoje). Hipalinis augimas – tai grybo šakojimasis, kuris ir sukelia žalą. Būtent dėl to ant sienų ir lubų atsiranda spalvotos dėmės. Šis grybas auga labai greitai, paprastai per dieną ar dvi, ir jį lengviausia atpažinti. Mikotrofinis augimas yra sunkiausia dalis, kuri lieka paslaptyje. Jis sudaro kilimėlį ant vidinės sienų pusės ir užtrunka kelis mėnesius. Jis gali būti matomas kaip baltos dėmės ar dryžiai. Todėl kartais ji vadinama “pelėsio augimu”, nors plačiau vartojamas terminas “pelėsio žala”.
Kodėl namuose auga pelėsis?
Pelėsis namuose auga dėl dviejų pagrindinių priežasčių: drėgmės ir bakterijų. Dėl susikaupusios drėgmės auga pelėsiai, o bakterijos gali sudaryti lagūnas pastatų viduje. Pelėsiai gali išgyventi mėnesius ar metus be vandens, todėl bakterijos lagūnose gali išsilaikyti daug ilgiau. Tai reiškia, kad drėgnose sąlygose pelėsiai gali išgyventi ir klestėti ilgą laiką bei sparčiai augti.
Kaip patikrinti, ar jūsų namuose nėra pelėsio problemų
Pelėsių problemos dažnai būna subtilios ir išryškėja tik tada, kai pelėsis tampa nebekontroliuojamas. Todėl svarbu atidžiai apžiūrėti visus paviršius, kuriuose, atrodo, auga pelėsis. Jei pelėsio yra, tikėtina, kad jo atsiradimo priežastis – daugiau drėgmės ore. Tai galima ištaisyti, jei įmanoma, pašalinant drėgmę ir kruopščiai išdžiovinant paviršius prieš sandėliuojant prekes namuose. Tačiau pelėsis gali atsirasti bet kur, ir jo gali būti net tose vietose, kur drėgmės lygis yra palyginti žemas. Tokiais atvejais pelėsio buvimas nebūtinai reiškia, kad jūsų namuose yra problema. Norėdami būti saugūs, visada turėtumėte patikrinti, ar jūsų namuose nėra pelėsio. Tai galima padaryti ant filtrinio popieriaus lašelio užlašinus indų ploviklio ir paėmus jo rodmenis. Jei popierius yra bespalvis ir purus, ore pelėsio nėra. Jei popierius yra juodas ir tankus, pelėsis yra. Jei popierius kasomas, tikėtina, kad oras užterštas pelėsiu.