Sapnai – tai iš žmogaus pasąmonės iškylantys ir miego metu aplankantys vaizdiniai. Sapnus galima vadinti unikaliu psichologiniu reiškiniu, kuris atlieka įvairias funkcijas, tačiau pagrindinė jų – „reabilituoti“ žmogaus psichiką po patirtų įvykių. Sapnai išplaukia iš pasąmonės ir skverbiasi į sąmonę, perduodami kruopščiai užšifruotą žinią. Sapnuose atsispindi didžiausi žmonių troškimai ir didžiausios baimės – tai, kas labiausiai dirgina ir emociškai daro didžiausią įtaką asmenybei.
Sapnuose dažnai atsispindi kasdien išgyvenami žmogaus įvykiai, tačiau dažnai jie yra susimaišę, gerokai sutirštinti, pripildyti įvairiausių netikėtų elementų, sufantastinti, stipriai atitolę nuo kasdienės realybės. Taip yra dėl to, kad pasąmonėje nėra vienos aiškios laiko tėkmės: galime sapnuoti ir tai, kas nutiko praeityje, ir tai, apie ką svajojame ir kokią slapčia įsivaizduojame savo ateitį. Sapnams įtakos turi ir fiziniai pojūčiai – jei prieš miegą norėjome gerti, natūralu, kad galime sapnuoti, kaip godžiai geriame, o jei persivalgėme – jog dūstame arba sapne gali imti pykinti. Jei dieną dažnai galvojame apie žmogų, kurį esame įsimylėję, natūralu, kad tas žmogus gali pasirodyti ir sapnuose.
Sapnas – tai pasąmonės, simbolių kalba, todėl neretai imamasi sapnus aiškinti. Tam tikri objektai sapnuose siejami su tam tikrais gyvenimo įvykiais. Sapnų simboliai buvo formuojami daugelio kartų, įvairių religijų atstovų, kultūrų, todėl tų pačių sapnų aiškinimas gali skirtis, net ir kardinaliai. Tad sudėtinga pasakyti, ar sapne matyti vaizdai, reiškiniai turi universalią reikšmę, ar sapno reikšmę reikia pritaikyti prie tą sapną susapnavusio žmogaus.
Jei miegas leidžia pailsėti žmogui, tai sapnas – jo sąmonei, todėl per sapną žmogus gali išlieti sąmonėje susikaupusią įtampą. Sapną galima vadinti tarpine būsena tarp gilaus miego ir budrumo, o sapne išgyvename visiškai kitokią realybę. Sapnus nemažai tyrinėjo psichoanalizės mokslo atstovai, siūlydami savas interpretacijas ir savus požiūrio taškus. Pavyzdžiui, psichoanalizės atstovai teigia, kad svarbus ne tiek pats sapno turinys, kiek tai, kurioje vietoje ir kurias sapno detales žmogus prisiminė, kaip žmogus apie savo sapną pasakoja, galų gale, kokie yra specialisto ir sapną sapnavusio žmogaus santykiai. Tad sapnas nėra vienalytis ir paprastai apčiuopiamas.